14. novembra pēcpusdienā Balvu Profesionālajā un vispārizglītojošajā vidusskolā notika uzņēmēju, pedagogu un Latvijas Darba devēju konfederācijas Latgales reģiona koordinatora Jura Gunta Vjakses tikšanās, kuras laikā tika pārrunātas projekta “Palielināt kvalificētu profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu skaitu pēc to dalības darba vidē balstītās mācībās vai mācību praksē uzņēmumā” iespējas un ieguvumus kā uzņēmējiem, tā audzēkņiem.
Latvijas Darba devēju konfederācija sākusi īstenot jaunu Eiropas Savienības Sociālā fonda finansēto projektu darba vidē balstītu mācību un mācību prakšu uzņēmumā ieviešanai un aicina pieteikties reģionu uzņēmējus, kuriem būtu interese iesaistīties projektā. Šis projekts vērsts uz profesionālās izglītības atbilstību darba tirgus prasībām uzlabošanu un tiek īstenots sadarbībā ar partneriem: Profesionālajām izglītības iestādēm un uzņēmumiem.
Balvu Profesionālā un vispārizglītojošā vidusskola ir viena no kopumā astoņām Latgales reģiona profesionālās ievirzes skolām, kura vēlas iesaistīties šajā projektā, tāpēc uz tikšanos tika aicināti uzņēmēji – Intars Salmanis (SIA „Amisa”, mēbeļu salons „Oāze”), Elīna Kaļva (SIA „Amati Projekts”) un Guntars Šulcs (SIA Technical Textiles), lai pārrunātu iespējamo sadarbību šī projekta ietvaros.
Uzņēmējam, sadarbojoties ar profesionālās izglītības iestādi, ir iespējams gan paņemt praksē profesionālās izglītības iestādes audzēkni, gan nodrošināt viņam darba vidē balstītas mācības (BVB), saņemot par to līdz 224, 48 EUR par audzēkni.
Darba vidē balstītas (DVB) mācības Eiropā kļūst aizvien populārākas, tās tiek atzītas par labāko veidu, kā motivēt jauniešus iesaistīties profesionālajā izglītībā, veicināt jauniešu nodarbinātību un nodrošināt izglītības atbilstību darba tirgus prasībām.
Mācību process paredz, ka audzēknis praktiskās iemaņas un zinības vismaz pusi no mācību laika apgūst darba vidē – uzņēmumā, ikdienā iepazīstot savu nākotnes profesiju un darba specifiku. Darba devējiem iesaistīšanās DVB mācību procesā, piedāvājot jauniešiem prakses un darbavietas, palīdz darba vidē mācīt topošos speciālistus, kas sagatavoti darbam attiecīgajā nozarē un uzņēmumā.
Lai uzņēmējs varētu nodrošināt DVB mācības, viņam vai viņa darbiniekam ir nepieciešama profesionālā izglītība attiecīgajā jomā, piemēram, kokapstrādē, šūšanā, un iegūta pedagoģiskā apliecība, kas izpaužas, kā 32 stundu apmācības, pēc kurām tiek izsniegts šis dokuments.
Balvu Profesionālajā un vispārizglītojošajā vidusskolā prakse sākas 2018.gada janvārī, un skolas kolektīvs cer, ka Balvu pusē būs daudz atsaucīgu uzņēmēju, kuri, atbalstot šo projektu, varēs nodrošināt ar prakses vietām skolas audzēkņus, kā arī nākotnē piedāvāt darba vidē balstītas mācības.