2018. gada 1.novembrī Balvu profesionālās un vispārizglītojošās vidusskolas 47 skolēni un 3 skolotāji devās ekskursijā uz Rīgu, kur piedzīvoja daudz ko jaunu, neredzētu. Diena sākās ar orientēšanās spēli Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Spēles sākumā visi dalībnieki saņēma spēles karti ar uzdevumu – doties individuālā ekskursijā pa Gaismas pili un atrast Latvijas Kultūras kanonā iekļautās vērtības, kas dažādos formātos un dažādās vietās var tikt atrastas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Orientēšanās spēlē varēja piedzīvot arī bibliotēkas krājuma daudzveidību – ne vien uzzināt interesantus faktus par grāmatām, bet arī noskaidrot ko jaunu par kartēm, pastkartēm, mūzikas ierakstiem, manuskriptiem u. c.


Pēc tam sekoja ekskursija Vecrīgā un Rīgas centrā par valsts pārvaldi un varu Latvijā. Ekskursijas maršrutā dalībnieki guva izpratni, kā organizēta vara Latvijā, kādi uzdevumi ir valsts un pašvaldību iestādēm, redzēja pārvaldes institūciju ēkas, kā arī caur stāstiem un vēsturiskiem notikumiem uzzināja par ēkām - arhitektūras un vēstures pieminekļiem Vecrīgā un Rīgas centrā, kurās atrodas ar valsts un pašvaldību varu saistītas institūcijas (Valsts prezidents, Saeima, ministrijas, tiesu vara, Rīgas pašvaldība, u.c.) vai kuras saistītas ar valsts varas attīstību.
Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā apmeklējām mūsu valsts simtgadei veltītu izstādi „Latvijas gadsimts”. Izstādē vienkopus varēja apskatīt vēstures liecības no Kurzemes, Latgales, Sēlijas, Vidzemes, Zemgales un Rīgas, kuras atspoguļo Latvijas valsts vēsturi 100 gadu garumā. Līdzās vēsturiskiem priekšmetiem izstādi papildina arī daudzveidīgs digitālais saturs.
Dienu noslēdzām ar teātra izrādi „Planēta Nr.85” Dailes teātrī. Izrāde veltīta Latvijas simtgadei. Iestudējumu veidojis režisors Dmitrijs Petrenko, un tā lomās iejutīšies aktieri Gints Andžāns Mārtiņš Počs), Ērika Eglija Dārta Daneviča, Niklāvs Kurpnieks, Olga Dreģe, Ivars Auziņš, Artūrs Dīcis un Sarmīte Rubule. Iestudējuma veidošanā iesaistījies komponists Mārtiņš Brauns, horeogrāfe Liene Grava un gaismu māksliniece Māra Vaļikova.
Tā ir izrāde ģimenēm par Krišjāni, kurš iemanto iespēju ceļot laikā. Šajā ceļojumā viņš satiek savus vecākus un vecvecākus, savu pagātni un senčus. Pagātnē Krišjāni gaida arī pavisam dīvaini un nepazīstami, bet ļoti mīļi un draudzīgi multeņu tēli - piemēram, kaķis Indriķis un jocīgais Čeburaška. Nemaz nerunājot par pavisam savādu onkuli, ko sauc Leonīds Brežņevs un kurš nepavisam nav draudīgs, bet apjucis un nomaldījies.

Skolēnu atsauksmes:

  • Pirmo reizi biju Dailes teātrī un ieguvu daudz dažādu emociju. Gaismas pilī orientējāmies, kas bija ļoti aizraujoši. Ekskursijā pa Vecrīgu bija iespēja apskatīt to no jauna, uzzināt tās vēsturi.
  • Man ļoti patika teātra izrāde.
  • Es nekad nebiju bijis Gaismas pilī, un šī bija lieliska iespēja to apmeklēt. Orientēšanās aspekts šo pieredzi pastiprināja. Teātra izrāde bija izklaidējoša, rekomendētu to noskatīties citiem.
  • Man patika orientēšanās spēle Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, jo varēja atklāt daudz par Latvijas literatūru un vērtībām. Nacionālajā vēstures muzejā uzzināju daudz par Latvijas vēsturi un atkārtoju mācībās gūtās zināšanas. Izrādē klātienē satiku daudzus pazīstamus aktierus, tajā skaitā Artūru Dīci un Olgu Dreģi. Pavadītais laiks bija interesants.
  • Man ļoti patika šī ekskursija, it īpaši teātris.
  • Ekskursija bija ļoti interesanta, daudz ko uzzināju par Vecrīgu. It īpaši patika teātra izrāde un ekskursija pa Rīgas centru.
  • Ekskursijā patika pilnīgi viss! Pamācoša bija spēle Gaismas pilī, ļoti interesanti eksponāti muzejā, omulīgā un skaistā Vecrīga, un ļoti interesanta izrāde.

Balvu profesionālās un vispārizglītojošās vidusskolas skolotāja Benita Urtāne


Vai Jūs atbalstāt ideju par jauniešu debašu kluba izveidi?