7. martā, Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljona karavīri projekta “Štāba bataljona simtgades labie darbi” ietvaros apmeklēja Balvu profesionālo un vispārizglītojošo vidusskolu.
Balvu profesionālās un vispārizglītojošās vidusskolas skolēnus un pasākuma apmeklētājus ar savu muzikālo sniegumu priecēja Nacionālo bruņoto spēku bigbends. Tāpat ikvienam interesantam bija iespēja iepazīties ar Štāba bataljona vēsturi un uzdevumiem, aplūkot karavīru individuālo ekipējumu un formas tērpu, kā arī nofotografēties Godasardzes formas tērpā.


Jau ziņots, ka pērn septembrī trīspadsmit Latvijas skolās tika uzsākts valsts aizsardzības mācības pilotprojekts, kura mērķis ir veicināt pilsonisko apziņu un patriotismu, kā arī sniegt iespēju apgūt militārās pamatiemaņas un prasmes, veidojot pilsoniski atbildīgus un Latvijai lojālus pilsoņus, kas ir vitāli svarīgi visaptverošās valsts aizsardzības kontekstā. Balvu novadā tās ir divas skolas – Balvu profesionālā un vispārizglītojošā vidusskola un Tilžas vidusskola
Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljons ir vienīgā vienība, kas 1992.gadā tika atjaunota ar tās vēsturisko nosaukumu. Vienība tika izveidota 1919.gadā kā Komandantūras rota. Gadu gaitā struktūra un uzdevumi ir daudzkārt mainījušies, bet viens no miera laika pamatuzdevumiem - godasardzes nodrošināšana pie Brīvības pieminekļa un Rīgas pils ir saglabājies.
Štāba bataljons kā atsevišķa vienība tika atjaunota 1992. gadā Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba atbalstam. Štāba bataljona apakšvienības ir Godasardzes rota, Nacionālo bruņoto spēku orķestris, Štāba un apgādes rota, Medicīnas vads, kā arī Radiosakaru un Radioreleju rotas. Tā ir vienība, kura miera laikā piedalās valsts reprezentācijas pasākumos un pilda godasardzes funkcijas.
Šīs vienības karavīri ikdienā redzami Godasardzē pie Brīvības pieminekļa un Rīgas pils, kā arī reprezentējot Nacionālos bruņotos spēkus dažādās militārajās ceremonijās, pasākumos un parādēs.
Valsts aizsardzības mācības pilotprojektu šobrīd īsteno Kalnu, Tilžas, Alūksnes, Zemgales, Skaistkalnes, Jaunjelgavas, Raunas, Kalnciema, Balvu profesionālā, Staiceles Sporta profesionālā, Daugavpils 16., Rīgas 28. un Oskara Kalpaka Liepājas 15. vidusskola, bet, sākot ar 2024. gadu, valsts aizsardzības mācību plānots ieviest kā obligātu priekšmetu visās valsts vidējās izglītības iestādēs.
Valsts aizsardzības mācība tiek īstenota divos formātos – gan kā mācību priekšmets vispārizglītojošās un profesionālās vidējās izglītības iestādēs mācību gada ietvaros, gan kā interešu izglītība jeb brīvprātīga dalība vasaras nometnēs, lai uzlabotu un nostiprinātu praktiskās iemaņas. Pirmā valsts aizsardzības mācības nometne no 3. līdz 12. jūnijam norisināsies Alūksnē, un tajā aicināts pieteikties ikviens audzēknis, kurš apgūst valsts aizsardzības mācību.
Informāciju sagatavoja balstoties uz:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākās referentes
Majores Sandras Brāles publikāciju


Vai Jūs atbalstāt ideju par jauniešu debašu kluba izveidi?